Studuj nové atraktivní obory

pod křídly uznávaných odborníků

Digitální
marketing

Jan Řezáč

Brand
Management

Karel Novotný

Mediální
management

Marek Vítek

Psychologie
pro manažery

PhDr. Marián Jelínek, PhD.

Management
zdravotnictví
a sociálních služeb

MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA

Nejnovější články

<< Zpět na všechny články

Vít Haratek: Poputuje cena Apple za design do Česka? Mladý designér o ni usiluje

Mladý a nadějný. Designér a vývojář, původem z Třince, absolvent vysoké školy NEWTON College, majitel certifikátu ze Stanford University, držitel prestižního ocenění Akademie populární hudby a ceny MTV. Velmi inspirativní a energií nabitý mladý muž. Pro řadu mladých lidí jistě může být vzorem. To je Vít Haratek.

Jaké byly vaše začátky? Kdy vlastně člověk může poprvé nahlédnout do světa podnikání?

Jednu z mých nejsilnějších schopností, což je programování, jsem začal rozvíjet ve dvanácti letech. Tehdy jsem programoval převážně hry. V průběhu dospívání jsem v téhle oblasti dokonce vyhrál několik ocenění. Pak, když mi bylo patnáct, jsem začal programovat hry pro Honzu Řežába, což je přední postava současného českého byznysu. Pro všestranný rozvoj, s výhledem toho, kam bych chtěl v budoucnu směřovat a co dělat, jsem pak udělal velice důležité rozhodnutí. A to, že jsem si pro studium na vysoké škole vybral NEWTON College. To dodnes považuji za jedno z mých nejlepších rozhodnutí.

Byl jste dokonce první Čech, kterému Apple udělil licenci k vytváření aplikací pro iPhony, je to tak?

Ano. To bylo ještě v době, kdy tato možnost nebyla otevřená všem. Stálo mě to hodně úsilí, emailů a telefonátů s manažery v Sillicon Valley a prokazování svých schopností. Nakonec se vše povedlo. Snažím se pracovat a vyvíjet zajímavé technologie dodnes.

Jak se vlastně stalo, že programátor dostane „Anděla“, tedy ocenění v hudebním oboru?

To bylo tak. Vedle programování jsem pro své projekty potřeboval umět vytvářet i grafický obsah. Kluci z kapely Charlie Straight jsou kamarádi a mých schopností si všimli. Staral jsem se jim v počátcích od art direction a tvorby vizuálů až po marketingovou propagaci, přípravu kampaní a online strategii. Tak jsem se dostal i k vytvoření klipu k písničce Platonic Johny, za kterou jsme pak dostali zmíněnou cenu. Společně s týmem dalších lidí jsme o rok později získali i cenu česko-slovenské MTV, opět za videoklip roku.

Je něco, na co jste skutečně hrdý?

Je toho více, moc se ale neví, že kus mé bakalářské práce, která se týkala tématu podnikání ve videoherním průmyslu, vyšel dokonce knižně. Vystoupil jsem i na několika mezinárodních konferencích s herní tématikou.

Co považujete za svůj největší dosavadní úspěch?

Když Kanye West a Kim Kardashian shlédli prezentaci mých prací a portfolia, byli velmi nadšení. Kanye je perfekcionista s extrémně vysokými nároky. V ten moment ale zářil a toho si moc vážím. Zkusil jsem si, jaká je práce pro velikána dnešní světové hudební špičky. Můj styl se zalíbil. K dosažení tohoto snu mi pomohl Yemi A.D., díky němuž jsem tvořil i jingly pro Adidas, vizuál pro módní přehlídky i různé reklamy. Nedávno jsem taky pomohl při přípravě vizuálních podkladů pro Madonnu. Z loňské práce byla pro mě zajímavá inovátorská fúze programování a 3D grafiky, která se objevila i na výstavě v kanadském Montrealu. V tomto případě se jednalo o práci na klipu pro rappera Majka Spirita.

Jaké plány máte nyní?

V loňském roce jsem získal certifikát na Stanford University v oblasti umělé inteligence a strojového učení. Stále věnuji velkou část svého času sebevzdělávání. Všechny oblasti chci propojovat s mými dovednostmi z oblasti programování, UX designu, grafiky a znalostmi, které jsem získal při vysokoškolském studiu na NEWTON College. Takže v prvé řadě chci dál růst. Zatím jsem v období příprav a vývoje technologií, ale jednou bych chtěl tvořit a prodávat úžasné aplikace a produkty, které se budou líbit lidem z celého světa. Krom toho je jedním z mých nadcházejících pracovních snů a cílů získat cenu Apple za design a postupně se všemi nabytými znalostmi a respektem přitahovat další talentované lidi. Chci sestavit funkční podnikání v průsečíku těchto znalostí.