Studuj nové atraktivní obory

pod křídly uznávaných odborníků

Digitální
marketing

Jan Řezáč

Brand
Management

Karel Novotný

Mediální
management

Marek Vítek

Psychologie
pro manažery

PhDr. Marián Jelínek, PhD.

Management
zdravotnictví
a sociálních služeb

MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA

Nejnovější články

<< Zpět na všechny články

Škola mi dala čas a prostor pracovat na svém osobním rozvoji

Po střední škole uvažovala o tom, že se stane lékařkou nebo rovnou zubařkou. Jenže nekonečné čekání na výsledky přijímaček ji přimělo porozhlédnout se i jinde. Dnes už je Nela Mačáková úspěšnou studentkou třetího ročníku NEWTON College a postupně se připravuje za závěrečné bakalářské zkoušky. Její život doprovází řada citátů, a když má nějaký sen, nebojí se o něm hovořit nahlas. Kdo a jak dnes může inspirovat mladou slečnu? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Nelo, jak dlouho už jsi na NEWTON College a jaký obor studuješ?

Na NEWTONu jsem už třetím rokem. V Brně studuji bakalářský obor Management se zaměřením na psychologii. Letos nás tedy čekají státnice.

Co tě v životě inspiruje? Máš nějaké životní vzory?

Nevím, zda to nazvat úplně životními vzory, ale mám velmi ráda citáty. Mám jeden oblíbený od Ralpha Waldo Emersona, což byl takový americký romantický básník a filosof. Myslím, že jeho citát vystihuje to nejpodstatnější, co mi NEWTON College zatím dala. Řekl: „Každý, s kým se v životě potkám, mě v něčem předstihuje. Tak se od něho učím.“ Je to tak, že jsem se vždy chtěla učit od těch nejlepších a s jejich pomocí pak překonávat překážky, které mi život do cesty položí. Takže se snažím i ve filosofii tohoto citátu zdokonalovat sebe sama a ze svých silných stránek dělat ještě větší přednosti.

Jak ses vlastně dostala na NEWTON College? Tvoji spolužáci nám na tebe prozradili, že jsi původně chtěla být zubařkou.

To je pravda, byla to taková trochu nečekaná varianta. Na začátku mého rozhodování, kam dál po střední škole, existovala pouze a zároveň jediná možnost, a to lékařská fakulta a obor všeobecné lékařství či právě ono vzpomínané zubní lékařství. Všechny přijímací zkoušky byly konečně za mnou a najednou přišla doba čekání. Znáte to. Zmocní se vás ten nepříjemný pocit, co bude, když to náhodou nedopadne dobře. Již v tomto období se mě proto zmocnil strach z neúspěchu a pustila jsem se do hledání dalších možností vysokoškolského studia. Při svém pátrání jsem náhodou narazila i na NEWTON College. Škola mě zaujala, tak jsem prostě poslala přihlášku a po relativně krátkém procesu jsem byla přijata. Přemýšlela jsem proto, kam nakonec jít, až jsem učinila definitivní rozhodnutí: budu studentkou NEWTON College.

Když se na to podíváš zpětně, s odstupem oněch tří let, jak hodnotíš toto své rozhodnutí?

Je docela zvláštní na to teď vzpomínat... Výběr vysoké školy hraje v mém životě důležitou roli. Na začátku byla pro mne jedna jediná možnost a neuměla jsem si představit nic jiného, než studium lékařské fakulty. Najednou bylo vše jinak jen díky vnitřnímu pocitu, který mne donutil vše přehodnotit. Své rozhodnutí nyní pokládám i za své štěstí. A možná to bylo zásluhou osudu.

Co tedy bylo tím důležitým faktorem, že ses nakonec rozhodla pro studium na NEWTON College?

Zkrátka jsem v tu školu věřila. A mám pocit, že ona mi pomohla uvěřit ve mne samou. Domnívám se, že NEWTON College je to, co jsem skutečně hledala. Vždycky jsem ráda poslouchala a četla příběhy o úspěchu a radosti, inspirovala se zkušenostmi zajímavých a úspěšných lidí, kteří NEWTONem prošli jako hosté, vyučující či dokonce studenti a absolventi. Studenti a mí spolužáci mne inspirují asi nejvíc dodnes. Pracovali na různých zajímavých projektech, založili a zakládají vlastní úspěšné projekty a podniky a nebojí se překážek na trhu. Je zvláštní, jak rychle se tento obdiv změnil v inspiraci a motivaci a zároveň v další položku na mém seznamu snů.

Ty máš vlastní seznam snů? Povíš nám o něm?

Asi to není seznam v tom pravém slova smyslu. Naučila jsem se ale jednu podstatnou věc. A tou je říkat své sny nahlas, bez ohledu na to, jak velké jsou. Nebojím se vysnít si něco fantastického. Ostatně, jak říká jeden z našich vyučující PhDr. Stanislav Gálik: „Sny jsou tím největším zdrojem motivace, sny jsou tím největším zdrojem síly.“

Určitě je tedy tvým zdrojem motivace i škola. Kdybys měla definovat, co ti vzdělání na naší škole dalo, co by to bylo?

Určitě se ve mně rozvinula nejen kreativita, ale i netradiční pohledy na věc. Vždyť jen blázen přeci dělá pořád stejné věci a očekává různé výsledky. Určitě jsem si dále vypěstovala také zodpovědnost, pečlivost a analytické uvažování. Jsem schopna pracovat samostatně i jako neoddělitelná součást týmu. Umím naslouchat, ale také prosadit pomocí jasných argumentů své myšlenky a nápady a dotáhnout věci do konce. Nebojím se nahlas říci svůj názor a, jak už jsem řekla, i své sny. Naučila jsem se taky odpovídat na otázku „jak?“. Jak podpořit, zlepšit, zefektivnit, maximalizovat, přispět, zdokonalit, inovovat, upravit, změnit přístupy ve firmě, ať už směrem k zaměstnancům či ke spotřebitelům.

To je poměrně pestrá paleta zkušeností. Myslíš, že to všechno jsou věci, které jsi před nástupem na NEWTON College neměla?

Těžko říct, spíš si myslím, že jsem ty vlastnosti v sobě objevila a naučila jsem se je používat. Řekla bych, že mi škola dala čas a prostor. Poskytla mi nástroje ze své truhlice vědění k tomu, abych si udělala pořádek v hlavě, pracovala na svých hodnotách a osobnostním rozvoji. Mám pocit, že se neustále něco učím. Velká věc, kterou jsem se kupříkladu naučila, je to, že hledám vše nejprve sama v sobě. To se stalo v mém životě jakýmsi pravidlem a prvotním pocitem, na který ve výsledku dám. Těžko se ten pocit popisuje a předává někomu, kdo to sám nezažil, ale je to schopnost, ze které lze čerpat celý zbytek života.

Jak se ze své zkušenosti díváš na výuku jazyků na škole?

Určitě jsem se naučila mluvit, přemýšlet, prezentovat a vyjadřovat se k různým tématům nejen v českém ale i v anglickém jazyce. A to díky tomu, že mi škola poskytla studijní pobyt v rámci program Erasmus+ na Kypru v hlavním městě Nicosia na půdě American College. Tento pobyt považuji za jeden z mých nejsilnějších a nejkrásnějších zážitků vůbec.

Kde se vidíš v budoucnosti?

Doufám, že se časem stanu tím, koho lidé obdivují a považují za zdroj inspirace. Zatím jsem ale v období příprav a vývoje sebe sama. Říkám si takový začínající manažer eklektik, sbírám informace, inspiraci, příběhy, nápady a pohledy na život. A velmi se těším na tu dobu, kdy tohle všechno, co jsem se naučila a posbírala, bezezbytku zužitkuji.