Studuj nové atraktivní obory

pod křídly uznávaných odborníků

Digitální
marketing

Jan Řezáč

Brand
Management

Karel Novotný

Mediální
management

Marek Vítek

Psychologie
pro manažery

PhDr. Marián Jelínek, PhD.

Management
zdravotnictví
a sociálních služeb

MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA

Nejnovější články

<< Zpět na všechny články

Schwarzenberg ke studentům: Sežere nás Otesánek. Jsme masožravé opice.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se zúčastnil debaty se studenty vysoké školy NEWTON College. Zaměřil se přitom především na bezpečnost evropských států. Opakovaně přitom apeloval na nutnost změny politiky, kdy je třeba více investovat do obranyschopnosti státu. V diskuzi potom přišla řeč i na problematiku imigrace.

Karel Schwarzenberg, jak známo, studoval ve Vídni, Štýrském Hradci a Mnichově právo a lesnictví. „Byl jsem prachmizerným studentem,“ prozradil na sebe někdejší kandidát na prezidenta v historicky první přímé volbě hlavy státu. Poté ale zvážněl a přešel k tématu, které mu očividně leželo na srdci.

Evropa se probudila ze snu

„Skončilo období relativní jistoty vlády a práva evropských dějin. Až na válku v Jugoslávii žila Evropa od druhé světové války v bezpečí a povědomí, že se jí nic nemůže stát. Teď jsme se ale z toho snu probudili. Rusové vstoupili na Krym bez jakéhokoliv jednání s Ukrajinou a skončilo tak období, kdy jsme mohli spoléhat na smlouvy,“ upozornil hned v úvodu bývalý ministr zahraničí Schwarzenberg. Podle jeho mínění je třeba si uvědomit, že v Evropě končí století relativní bezpečnosti.

Politik míní, že od první světové války až do posledních desetiletí byla Evropa spolu se Středním východem nejdůležitějším prostorem amerických zájmů. To ale přestává platit. Pro USA jsou dnes důležitější Čína, Indie a Indonésie.

Evropa byla nezodpovědná

„Zájem o bezpečnost Evropy klesá a prezident Obama to docela jasně řekl v Haagu, že se máme starat sami o sebe. Evropské státy totiž posledních šedesát let hrají naprosto nezodpovědnou politiku, kdy si byly vědomy, že jsou chráněny USA a z toho důvodu zanedbávaly svou vlastní obranu. Peníze investovaly na krásné věci jako je sociální stát, kvalitnější zdravotnictví a obecně příjemný život,“ připomněl předseda TOP 09. Podobná setkání na akademické půdě NEWTON College nejsou výjimkou.

Čas blahobytu skončil

V okamžiku, kdy se největší velmoc světa otáčí někam jinam, nastává podle něj situace, kdy si Evropané musí uvědomit, že je starost o bezpečnost na nich a musí zvýšit výdaje do své obrany. Jediná země, která se za posledních dvacet, pětadvacet let starala o svou armádu, je dle Schwarzenberga Velká Británie. Blahé časy, kdy měli Evropané sociální zabezpečení a zdravotnictví na vysoké úrovni, tak prý končí. O svou obranu se proto bude muset podle slov někdejšího ministra zahraničí každá země starat sama a za vlastní peníze. Evropané prý žili v blahobytu a bohužel mysleli pouze na svou generaci a nikoliv na budoucí.

Znovu nám hrozí poroba

Pokud se Rusko nezastaví včas, tak jako Otesánek sežere všechny kolem sebe. Žijeme dlouhá desetiletí v míru a tudíž jsme si zvykli na myšlenku, že to tak bude stále. „Musím ale upozornit na jednu prachsprostou věc. Zbraně se od druhé světové války hodně změnily. Jsou přesné a můžeme s nimi mířit na druhý konec světa. Lidé se ale nezměnili. Jsme stále stejní, masožravé, zlobivé opice, kterými jsme byli i před tisíci lety. Jenom dnes máme mnohem účinnější zbraně. Pokud se nebudeme starat a investovat do bezpečnosti, mohou naše budoucí generace žít zase v porobě jako kdysi naši předkové,“ apeloval znovu na nutnost obranyschopnosti poslanec. „Je proto třeba využít demokratická práva, rozmyslet si, koho volit a aktivně se tak zapojit do dění. Pokud to neudělá každý jednotlivec, tak potom nesmí nadávat a reptat, protože jsme si vzniklou situaci zavinili sami,“ pokračoval politik.

Podobná setkání na akademické půdě NEWTON College nejsou výjimkou. V rámci seriálu exklusivních setkání s významnými osobnostmi české společnosti a obchodní scény se jich účastnili mimo jiné majitel Student Agency Radim Jančura, předseda ODS Petr Fiala a mnozí další významní politici či úspěšní manažeři. Z kulturní scény se studenti mohli pobavit s úspěšným režisérem, producentem a manažerem v jedné osobě Václavem Marhoulem.