Studuj nové atraktivní obory

pod křídly uznávaných odborníků

Digitální
marketing

Jan Řezáč

Brand
Management

Karel Novotný

Mediální
management

Marek Vítek

Psychologie
pro manažery

PhDr. Marián Jelínek, PhD.

Management
zdravotnictví
a sociálních služeb

MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA

Nejnovější články

<< Zpět na všechny články

NEWTON College není žádná obyčejná škola

Úmorné dlouhé přednášky, hodně teorie, žádná praxe. Přesně takovou zkušenost má Kristína Oravcová z jedné nejmenované státní školy, kde chtěla původně studovat psychologii, která jí tolik baví. Jenže to nešlo. Skrze kamarádku Zuzku, která měla podobnou zkušenost, se dozvěděla o NEWTON College. Váhala mezi pěti dalšími školami, ale dnes už je studentkou prvního ročníku právě na NEWTONu. Proč se nakonec rozhodla právě pro tuto volbu a nelituje toho náhodou? Jestli jste někdy chtěli na naši školu nahlédnout zrakem prvačky, tak si určitě přečtěte následující rozhovor.

Tak jak se ti u nás líbí? Jaký je rozdíl mezi očekáváními a realitou?

Pokud jde o moje představy o NEWTON College, tak musím hned na začátku podotknout, že se velmi vzdalují od reality. Nikdy v životě by mě totiž nenapadlo, že se zde setkám až s takovou otevřeností, přívětivostí a zajímavou formou vyučování. Samozřejmě, že jsem si před nástupem zjišťovala nějaké informace, ale vše jsem brala s rezervou a chtěla jsem se jednoznačně o všem přesvědčit sama. Proto pro mě byl střet s realitou něčím nesmírně pozitivním. Svého rozhodnutí jít na NEWTON College proto vůbec nelituji. Právě naopak. Už teď vím, že se mi dostalo zcela nového pohledu do různých oblastí života a věřím, že jdu správnou cestou. Pokud se chce člověk neustále rozvíjet, naučit se kreativně přemýšlet a projevit se jako samostatná osobnost, není lepší cesty.

Jaké byly tvé první dny na NEWTON College. Člověk je většinou v novém prostředí první dny či dokonce týdny nejistý. Máš podobnou zkušenost?

Myslím si, že každému z nás chvilku trvá, než se adaptuje do nového prostředí. Potkáváte nové lidi, nový přístup a v tomto mém konkrétním případě i nové město. Bylo to hodně změn najednou, ale díky úžasným lidem jsem to všechno zvládla. První den na škole se nesl v duchu akce vítání prváků Nulťák 2015, kde nás provázeli starší spolužáci po jednotlivých částech školy, přičemž jsme formou manažerských her získávali NC bankovky, které jsme potom spolu pěkně utratili. Už jen tato forma seznámení u člověka vyvolá velmi příjemné pocity a ulehčí vstup do nového prostředí. S takovým přístupem se podle mého názoru člověk nepotká na většině soukromých škol, a to už vůbec nehovořím o školách veřejných. Hodně mi také pomohlo, že jsem nastupovala společně s kamarádkou.

Pocházíš ze Slovenska. Mohla bys nám prozradit, jak ses se o naší škole dozvěděla?

No, to je takový celkem vtipný příběh. Stejně, jako řada studentů po maturitě jsem i já úplně nevěděla, co vlastně chci studovat. Nebyla to vůbec lehká volba. Nakonec jsem se rozhodla pro studium psychologie na jedné nejmenované veřejné vysoké škole na Slovensku. Všechno bylo v pohodě, ale jen do chvíle, než začaly přípravné kurzy. Ačkoliv psychologii mám ráda už od střední, tak způsob, jakým nám tam nalévali teoretické informace, které ti podle mě bez propojení s praxí nic neřeknou, mě neskutečným způsobem odradil. Během monotónních přednášek nám neustále opakovali, že reálné zkušenosti z praxe začneme získávat, až pokud ukončíme po pěti letech učení teorie magisterské studium, do té doby jen modelové příklady z učebnic. A tak jsem začala přemýšlet ještě o studiu managementu, protože jsem už měla čtyřletou praxi z oboru hotelnictví. V tu chvíli mi osud do života postavil jednu úžasnou osobu, kterou jsem poznala právě na těch nudných přednáškách. Zuzku totiž demotivovaly stejně jako mě. No a od ní jsem se dozvěděla o NEWTON College a nakonec jsme tu spolu začaly i studovat. Takže ve výsledku nemám jen výbornou školu, ale i skvělou kamarádku. A to se vyplatí hned 2x. :)

Čím tě tedy zlákal právě NEWTON? Jak říkáš, přemýšlela jsi i nad jinými školami, jinými obory…

Nakonec jsem se opravdu rozhodovala mezi pěti školami. NEWTON mě zlákal především kvůli alternativní formě výuky, důrazem na propojení znalostí a praxe. A taky možnostmi seberealizace v různých oblastech. Rozhodně mě taky zlákala možnost studovat zároveň psychologii i management. To jsou věci, které mě takříkajíc nakoply, a proto jsem tady.

Určitě jsi řešila dilema i mezi veřejnou a soukromou školou? Pro mnoho lidí je výše školného rozhodující pro to, kam nakonec budou chodit. Jak ses k tomu postavila ty?

Před tímto rozhodnutím jsem samozřejmě stála také. Zpětně ale svého rozhodnutí v žádném případě nelituji. Vím, že dnes nemá každý dostatek peněz. Naštěstí v mém případě se mohu spolehnout na rodiče, kteří mě ve všem bezvýhradně podporují. Výše školného by ale podle mě byla zvládnutelná i tak. Navíc, platba se dá rozložit na více splátek a během školy si vydělávat na různých stážích. Jak už jsem říkala, přístup na naší škole je ve všem vstřícný a vždy se dá najít nějaká možnost. Alespoň tak to vnímám já.

Kdybys dnes měla poreferovat nějakému svému kamarádovi či kamarádce o NEWTON College, co bys jim řekla?

Jednoznačně bych vyzdvihla individuální přístup vyučujících, velký prostor a možnosti pro vlastní rozvoj a tvořivost. Je to příležitost, jak se posunout někam dopředu, místo, kde ti ochotně a bez nejmenších obav pomůžou všichni přítomní. Nemůžu nevzpomenout studentský život v podání našich školních akcí, zábav, plesů… Navíc je tu taky velké množství pracovních stáží a příležitostí, zajímavé předměty pod vedením zkušených odborníků, mentální cvičení, relaxace a kurzy. Ve zkratce, NEWTON College není žádná obyčejná škola. Myslím, že díky své filosofii a strategii tě připraví na reálný život. Navíc, při studiu nezískáš jen diplom, ale například i certifikát o praxi, což je podle mě pak velký pomocník při hledání práce.

Jak na tebe vlastně působí školní prostředí? Nebylo pro tebe zklamáním, že ve škole nejsou velké posluchárny, ale spíše menší třídy?

Prostředí, kde probíhá výuka je velmi pozitivní, vůbec občas nemám pocit, že bych byla na vysoké škole. Ale aby to někdo nepochopil špatně: celá výuka probíhá na přátelské úrovní, bez nějaké násilné formy, bez toho, aby ti někdo pořád připomínal, že jsi ve škole a neexistuje nic jiného, než učení. Většinou tu máme menší třídy, které v člověku přeci jen vyvolávají pocit větší pohody a klidu. Mě konkrétně prostředí vždy velmi ovlivňuje a tady mi to skutečně sedlo, jak se říká.

Kam vlastně chceš při studiu směřovat své kroky? Jaký studuješ obor a co tě na něm baví? Plánuješ studovat i po dokončení bakalářského programu?

Studuji obor Management se zaměřením na psychologii. Z psychologie jsem i maturovala, takže k ní mám opravdu blízko. Po naučení základních teoretických poznatků a jejich aplikaci v praxi jsem došla k názoru, že je to jedna z věd, která dokáže obsáhnout velké využití v různých směrech života. Dá se s ní neustále pracovat a prohlubovat své znalosti, které se dají efektivně využít v každodenním životě. Vím, že je přede mnou ještě velký kus práce. Nejprve musím dobře poznat sebe sama, abych pak mohla lépe chápat potřeby druhých lidí. Doufám, že se zlepším v orientaci mezi lidmi a časem se také naučím správně odhadnout charakter člověka. Čili, kam směřují mé kroky? Ke zdokonalování se, k učení sebe i ostatních. Po bakaláři zatím plánuji pokračovat dále.

Už víš, co bys po škole chtěla dělat? Jaké jsou tvé profesní cíle?

Mám určitou představu, ale uvidíme, jak se to vyvine. Přemýšlela jsem nad vlastním podnikáním, konkrétně pak o eventové agentuře. Stejně jako v každé jiné oblasti, i zde je velmi důležité se obklopit správnými lidmi. Tady myslím, že bych mohla dobře využít své budoucí znalosti z oboru managementu i psychologie.

Celá řada našich studentů začíná podnikat či vést pracovní týmy již během studia. To jim ostatně umožňuje i řada zajímavých studijních stáží. Myslíš, že je to správný přístup?

Samozřejmě, že tyto možnosti jsou skvělé a tento přístup nesmírně oceňuji. Pokud to v budoucnosti bude možné, ráda to využiji i pro svůj další osobnostní rozvoj a růst.