Studuj nové atraktivní obory

pod křídly uznávaných odborníků

Digitální
marketing

Jan Řezáč

Brand
Management

Karel Novotný

Mediální
management

Marek Vítek

Psychologie
pro manažery

PhDr. Marián Jelínek, PhD.

Management
zdravotnictví
a sociálních služeb

MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA

Nejnovější články

<< Zpět na všechny články

Investice do nemovitostí se stále ještě vyplatí

Po několika doslova chudých letech v podobě hospodářského poklesu doprovázeného stagnací, či někde dokonce poklesem cen nemovitostí, jsme v minulém roce na trhu s byty zaznamenali poměrně výrazné oživení. Zatím se jednalo jen o mírné oživení, ale je to dobrý základ pro budoucí vývoj.

Podle údajů Českého statistického úřadu ceny starších bytů v České republice vzrostly na konci minulého roku téměř o 6 procent v porovnání s předchozím rokem. Vývoj se sice lišil v jednotlivých regionech a zejména pak v Praze, kde byl růst nejrychlejší, ale všechny údaje jasně signalizovaly fázi obratu.

Oživení na trhu nemovitostí je taženo růstem domácí hospodářské aktivity, výrazným zlepšením na trhu práce a stále uvolněnou měnovou politikou, která se mimo jiné odráží v historicky nejnižších úrokových sazbách úvěrů na bydlení. Vývoj cen nemovitostí v budoucnu bude stejně jako v předchozích letech záviset především na celkovém vývoji ekonomiky. Podle aktuálních prognóz hrubý domácí produkt letos vzroste o 2,6 procenta a v roce 2016 pak růst konečně překoná 3 procenta. Příznivý hospodářský vývoj se projeví dalším zlepšováním situace na trhu práce, vyšší kupní silou domácností a tím vyšší poptávkou po nemovitostech.

V souladu s tímto lze očekávat pokračující růst cen nemovitostí v příštích letech ve všech regionech republiky. Co z toho plyne pro každého z nás? Když roste ekonomika, zvyšuje se poptávka po práci, po bydlení a úrokové sazby stále zůstávají na minimu, tak ten, kdo doposud odkládal nákup nemovitostí, by již neměl dále váhat. A pokud stihnete učinit rozhodnutí ještě do prázdnin, tak rozhodně neprohloupíte.

Dana Viktorová, odborná asistentka
Ústavu ekonomie NEWTON College